اجتماعی

یوگنی پریگوژین آشپز پوتین و فرمانده واگنر کیست؟ از هات‌داگ فروشی در خیابان تا کاخ کرملین

یوگنی پریگوژین رئیس و فرمانده گروه نظامی واگنر که از دوستان و نزدیکان پوتین است ساعاتی پیش علیه وزارت دفاع این کشور اعلام جنگ کرده است.

کودتای پریگوژین که به نام کودتای واگنر معروف شده سر و صدای زیادی در رسانه‌های جهان به پا کرده است.

اما این مرد کیست؟

شاید بتوان گفت یکی از چند چهره قدرتمند نظامی در روسیه است.  او ارتشی با حدود ۵۰ هزار سرباز در اختیار دارد و به واسطه آشپزی و همچنین حضورش در قدرت، ثروتی بالغ بر میلیون ها و بلکه چندین میلیارد دلار اندوخته است.

اسنادی که برخی رسانه های روسیه فاش کردند، نشان داده که او در سال ۲۰۲۱ به دست آمد، نشان داد که پریگوژین در دوران حکومت کمونیستها در روسیه یا شوروی سابق به سرقت و حمله خشونت آمیز به برخی افراد متهم بوده و زندانی شده است

یووگنی پریگوژین پس از آزادی، دست فروشی کرد و ساندویچ می‌فروخت و نهایتا توانست یک رستوران بزرگ در سن پترزبورگ باز کند.

در سال ۱۹۹۶، پریگوژین یک کسب و کار رستورانی بسیار موفق را اداره می کرد که پوتین در آن غذا می خورد و لقب «آشپز پوتین» را به خود اختصاص داد. بلافاصله پس از ملاقات با رئیس جمهور پوتین در سال ۲۰۰۱، شرکت پذیرایی پریگوژین شروع به دریافت قراردادهای دولتی سودآور برای تغذیه مدارس و ارتش روسیه کرد.

پریگوژین برای پوتین شام سرو می کند

او به سرعت به یکی از پولدارترین افراد روسیه تبدیل شد و با انتقادهایش از ارتش و قوای نظامی روسیه توانست در ساختار دفاعی این کشور نفوذ کند و تبدیل به یکی از مهمترین اسپانسرهای سربازان روس شد.

او به ادعای خودش گروه واگنر را در سال ۲۰۱۴ برای کمک به ارتش روسیه تاسیس کرد و حالا نیز مدعی مدیریت ارتش روسیه است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا