اجتماعی

واکنش و هشدار جنجالی فرمانده سابق سپاه در برخورد نیروی انتظامی با بی حجابی

حسین علایی از فرماندهان ارشد و پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انتشار یادداشتی نسبت به ورود نیروی انتظامی به موضوع برخورد با زنان و دختران بدون روسری واکنش نشان داد و گفت این مورد ممکن است به ایجاد شکاف میان ملت با حاکمیت بیانجامد و نتیجه‌ای غیر از آنچه مدنظر بوده است را به دنبال داشته باشد.

او در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: با مرگ مهسا امینی در جریان بازداشت توسط گشت ارشاد و بروز اعتراضات اجتماعی در بسیاری از شهرها، حالا بر همگان روشن شده است که چگونه به‌کارگیری شیوه‌های غیرعلمی و غیرکارشناسی در مواجهه با خطاهای رفتاری و اجتماعی به‌سرعت به ضد اهداف خود تبدیل می‌شوند.

فعالیت چندین‌ساله گشت ارشاد نه‌تنها از میزان بدحجابی در جامعه نکاست، بلکه موجب واکنش شدید و گسترش کم‌حجابی در بین برخی از خانم‌ها شد. هم‌اکنون نیز متأسفانه دوباره وظیفه برخورد با این معضل اجتماعی بر عهده پلیس گذاشته شده است تا با روش‌های جدید بتواند آن را مهار کند. طبیعی است که نوع پوشش و حجاب، مسئله‌ای اجتماعی و موضوعی اخلاقی است که با وظایف انتظامی و امنیتی فاصله بسیار دارد و ساختار نیروی انتظامی برای روبه‌رو‌شدن با آن مناسب نیست.

خداوند در آیه ۱۲۵ سوره نحل می‌فرماید: «ادع الی سبیل ربک بالحکمه والموعظه الحسنه و جادلهم بالتی هی احسن ان ربک هو اعلم بمن ضل عن سبیله و هو اعلم بالمهتدین»؛ یعنی با حکمت و اندرز نیکو مردم را به سوی پروردگارت دعوت کن و با آن روشی که بهترین شیوه است، با آنها بحث و جدل کن؛ زیرا پروردگارت به کسانی که از راهش گمراه شده‌اند، داناتر است و هم اوست که به هدایت‌شدگان داناتر است. بنابراین پیشنهاد می‌شود از اصرار بر بهره‌گیری از شیوه‌ها و روش‌هایی که موجب افزایش ناراحتی در جامعه و فاصله‌افتادن بین بعضی از مردم با حاکمیت می‌شود، خودداری شود و از روش‌های قرآنی در توسعه اندیشه دینی و معرفت الهی و تشویق به رفتار اسلامی و رواج پوشش بهتر استفاده شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا