اجتماعی

مخالفت سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور با برخورد خشونت آمیز با زنان و دختران بی حجاب

بسیاری از بزرگان و عقلای کشور با برخوردهای سلبی و خشونت امیز با زنان و دختران بی حجاب مخالف هستند و دراین باره هشدارهای متعدد داده اند  اند.

این روزها در کنار موج گرانی و وضعیت اقتصادی نامناسب، مناقشه بر سر رعایت حجاب اجباری نیز بالا گرفته و به مهم‌ترین موضوع اجتماعی و البته سیاسی و فرهنگی کشور بدل شده است. نیروی انتظامی از برخورد جدی با بی‌حجاب‌ها خبر داده و گفته که تمام دوربین‌های سطح شهر برای شناسایی آنها بدون هیچ‌گونه خطایی فعال خواهند شد. عده‌ای مخالف و عده‌ای موافق هستند. برخی سیاسیون، جامعه‌شناسان و منتقدان روش‌های فصلی نیز معتقدند که روش‌های سلبی و تند و تیز در گذشته جواب نداده و امروز نیز جواب نخواهد داد. محسن هاشمی، رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران از جمله افرادی است که با روش‌های سلبی امروز برای مقابله با بی‌حجابی مخالف است و می‌گوید این روش‌ها تاثیرگذار نیست. او معتقد است رئیس‌جمهور نیز مخالف برخوردهای سلبی است اما جسارت اعلام آن را ندارد و در لفافه مخالفت خود را ابراز می‌کند. با او در خصوص دیدگاه‌های سیدابراهیم رئیسی درباره حجاب گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

او گفته: مساله حجاب در سال ۱۴۰۲ همچنان موضوع مناقشه‌برانگیزی است. در واقع تبدیل به یک دعوای سیاسی شده است و همین موضوع شرایط را مناقشه‌برانگیزتر می‌کند. من از صحبت‌های رئیس‌جمهور این‌طور برداشت می‌کنم که ایشان با روش اتخاذی برای مقابله با بی‌حجابی آن‌نطور که بعضی تندروها و افراطیون داخلی دنبال می‌کنند، موافق نیست. طبیعی است که ایشان هم مانند سایر دولتمردان قدرت و جرأت لازم برای اینکه نظرشان را اعلام کند، ندارد اما در لفافه صحبت‌هایی می‌کند که از این جهت بنده معتقدم که با روش‌های فعلی موافق نیست.

به گفه هاشمی ، ابراهیم رئیسی در سخنرانی شب 21 رمضان گفته است که «برخی تصور می‌کنند که تنها جلوه نهی از منکر، حجاب است.» در حالی که باید در همه مسائل حساسیت داشته باشند. بنده این پرسش برایم پیش می‌آید که منظور از «برخی» چه کسانی است؟ احتمالاً منظور از برخی همان تندروهای داخلی هستند اما ایشان جسارت اینکه بگوید «برخی» چه کسانی هستند را ندارد.

او با یادآوری مخالفت دستیار رئیس جمهوری هم گفت:  ایشان گفتند عدم ارائه خدمات اجتماعی به بی‌حجاب‌ها را غیرقانونی می‌دانند. باز همین «برخی» گفته بودند نباید به بی‌حجاب‌ها خدمات داده شود، در حالی که مغایر با اصل ۱۹ و ۲۰ قانون اساسی است. ایشان دستیار رئیس‌جمهور است و حتماً استنباطی از سوی رئیس‌جمهور داشته‌اند که این حرف را زده‌اند. در نمایشگاه قرآن هم ایشان گفتند به‌رغم اینکه حجاب یک الزام دینی و قانونی است ولی تاکید جدی کردند به‌جای برخوردهای جدی، سختگیرانه و انتظامی از روش‌های اقناع‌سازی استفاده کنیم، دقیقاً از لغت «اقناع‌سازی» استفاده کردند. در جلسه هیات دولت هم گفتند از هر گونه اقدام جزیره‌ای و خارج از قانون و چارچوب پرهیز شود. در گفت‌وگوی تلویزیونی نیز باز تاکید کردند که نگاه دولت در قضیه حجاب «فرهنگی و اجتماعی» است. طبیعی است که با این صحبت‌ها مشخص می‌شود که رئیس‌جمهور نیز با برخوردهای سخت و سلبی مخالف هستند و منتظرند همان‌طور که رهبر انقلاب نیز گفتند، با یک نقشه راه و یک طرح زیربنایی که جواب می‌شود گرفت به میدان بیایند. تا زمانی که طرح آماده نشده هر گونه تلاش مذبوحانه که باعث می‌شود شرایط را بدتر کند، ترجیح می‌دهند در آن دخالتی نداشته باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا