سینما و تئاترفرهنگی

مادر عروسک های ایران رئیس سینما شد / مرضیه برومند کیست؟

مرضیه برومند، مادر عروسک های ایرانی، هنرمند دوست داشتنی، مدیر عامل خانه سینمای ایران و به تعبیر سینماگران رییس صنف سینما شد.

به گزارش عصرگاه هیات مدیره خانه سینمای ایران مرضیه برومند فیلمساز پیشکسوت سینمای ایران را به عنوان مدیر عامل خانه سینمای ایران انتخاب کرد. در متن ارسالی خانه سینما آمده است: مرضیه برومند با بیش از چهل سال سابقه ی فعالیت ، در تئاتر ، تلویزیون و سینمای ایران یکی از مهمترین زنان تاثیر گذار ایرانی است . هیات مدیره خانه سینمای ایران به نمایندگی از چامعه اصناف سینمایی با ابراز خشنودی از پذیرش این پیشنهاد از سوی خانم مرضیه برومند، امیدوار است این انتخاب زمینه ی بهبود وضعیت جامعه سینماگران ایران را فراهم سازد.

مرضیه برومند فعالیت حرفه ای خود را در سال های 48 تا 56 و با بازیگری در تله-تئاتر های پنبه ‌دانه، دیوان اشعار برانینگ، کدو تنبل و گلباران

پس از آن و در سال 1357 اولین نقش آفرینی خود را در فیلم سینمایی دایره مینا ساخته ی داریوش مهرجویی اجرا کرد و در سریال تلوزیونی سلطان صاحبقران به کارگردانی علی حاتمی نیز بازی کرد. دو سال بعد و در سال 1359 سریال کودک و نوجوان تلوزیونی دیو چو بیرون رود را برای شبکه دو صدا و سیما کارگردانی کرد.

شهر موش‌ها ( 1364) ، شهر موش‌ها ۲ (1393) ، مجموعه مدرسهٔ موش‌ها (1360-1363) ، مجموعه خونهٔ مادربزرگه (1366) ، قصه‌های تابه‌تا (1373) و آب‌پریا (1389-1391) از آثار ماندگار این هنرمند دوست داشتنی است که خاطره ساز بسیاری از مردم ایران بوده اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا