اقتصادیصنعت و تجارت

روش تشخیص آسان عرق تقلبی و نوشیدنی های الکلی مسموم و غیر مسموم و اتانول و متانول

این روزها خبرهای تلخ زیادی از مسمومیت شماری از شهروندان و هموطنانمان به خاطر مصرف متانول یا همان الکل تقلبی منتشر شده است.

متاسفانه در این چند روز دست کم حدود 15 تا 20 نقر به علت نوشیدن این نوع الکل جان خود را از دست داده اند و تعدادی دیگر نیز با مسمومیت بسیار شدید روبرو شده اند.

به طور کلی مصرف هر گونه الکلی برای سلامتی مضر و طبق تاکید صریح قرآن کریم،‌ حرام شرعی است. حتی کسانی که اتانول یا همان الکل غیرتقلبی مصرف می‌کنند نیز دچار عارضه‌های جدی ناشی از مصرف این ماده مضر می شوند و نه تنها آسیب مغزی و زوال عقل در طولانی مدت بلکه آسیب های جدی کبدی، معده و تنفسی را نیز تجربه خواهند کرد.

آیا روش تشخیص درستی برای تمایز میان اتانول و متانول وجود دارد؟ بله اما ساده نیست

تفاوت های اتانول و متانول

این دو نوع الکل تفاوت های قابل توجهی دارند اما نکته مهم این است که تشخیص این تفاوت ها عمدتا برای افراد معمولی کار بسیار دشوار و یا شاید غیرممکنی است.

متانول

متانول نوعی الکل است که عمدتا مصرف صنعتی دارد و نوشیدن آن موجب کوری و یا مرگ می شود. تنها پنج تا شش قاشق چای خوری از متانول می تواند باعث کور شدن فرد نوشنده شود. این در حالی است که تنها نزدیک به دو براب این مقدار می تواند یک انسان سالم را نیز به کشتن بدهد. نکته مهم این است که نوشندگان الکل معمولا مقادیر بیشتری از این دوز ها مصرف می‌کنند. نکته مهم این است که مصرف این نوع الکل حتی همراه با نوشیدنی‌های غیرالکلی مانند نوشابه، دلستر و … کشنده و آسیب زاست و بنابراین با این روش نمی توان از آسیب آن پیشگیری کند.

اتانول

اتانول نوعی از الکل است که معمولا در بعضی از انواع مشروبات الکلی استفاده می شود. معمولا آنچه به عنوان عرق دست ساز در میان برخی افراد در ایران معروف است،‌ حاوی مقادیری از این الکل است. ناگفته نماند که مصرف دوز بالای این الکل،‌یعنی حدود یک لیتر از آن برای یک نفر، حتی یک انسان سالم بدون بمیاری زمینه‌ای و … کشنده است. پس نباید فکر کرد که این نوع الکل کشنده نیست. تنها میزان دوز کسندگی آنهاست که تفاوت دارد.

تفاوت‌ها

پیش از هر چیز باید گفت که این دو الکل هر دو بوی یکسان دارند و اسانس‌های میوه‌ای که در آنها استفاده می شود،‌ نباید شما را فریب دهد.

چگالی

این دو نوع الکل چگالی های یکسان دارند. دستگاه چگالی سنج، چگالی هر دو نوع را 100 نشان می‌دهد بنابراین نمی توان با سنجش چگالی اتانول را از متانول تشخیص داد. پس هیچ روش مبتنی بر تمایز چکالی درست نیست و نباید باور کنید.

 تنها تفاوت آشکار؛‌ رنگ شعله

شاید جالب باشد که تنها تفاوت قابل توجه و قابل دسترس میان اتاول و متانول رنگ شعله آنها در هنگام سوختن است. قبل از خواندن ادامه متن لطفا در جریان باشید که حتما باید بخش خطرناک این تفاوت را هم بخوانید.

متانول که همان الکلی سمی است، موقع سوختن کاملابه رنگ آبی می‌سوزد و اتانول با شعله زرد می سوزد و در قسمت پایینی شعله، رنگ آبی وجود دارد. اما و هزار اما…

خطر!

اگرچه شعله متانول در هنگام سوختن کاملا آبی است و شعله اتانول زرد است اما ترکیب این دو نیز کاملا مانند اتانول خالص می سوزد. بنابراین اگر الکل را آتش زدید،‌ رنگ شعله‌ زرد، الزاما به معنی اتانول بودن نیست!
تنها راه مطمئن آزمایش های آزمایشگاهی و با استفاده از دستگاه های مخصوص است. که این روش البته برای همه در دسترس نیست و متاسفانه تشخیص این دو الکل سمی از یکدیگر به روش خانگی یا دسترس پذیر ناممکن است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا