اقتصادیصنعت و تجارت

دلار به 50 هزار تومان می‌رسد؟/ رکوردشکنی در روز برفی

در ادامهٔ روند افزایشی قیمت ارزهای خارجی، قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد روز یک‌شنبه ۲۳ بهمن برای اولین بار به 46 هزار تومان هم رسید.

البته ثبت این رقم برای دلار تنها دقایقی طول کشید و دوباره دلار آزاد تا مرز 45 هزار 880 تومان کاهش قیمت پیدا کرد. از اول امسال نرخ دلار نوسان قابل توجهی داتشه و در چند روز اخیر دوباره افزایش بسیار چشمگیری داشته است. برخی کارشناسان می‌گویند افزایش نرخ دلار تا 50 هزار تومان هم ممکن است اما برخی دیگر معتقدند که با سگنال‌های مثبتی که از سوی طرف‌های مختلف در مذاکرات برجامی شکل گرفته است، قیمت دلار در روزهای پایانی سال کاهش قابل توجهی خواهد داشت. دراین میان برخی دیگر می‌گویند که بر اساس پیش‌بینی برخی کارشناسان، قیمت دلار تا پایان سال جاری خورشیدی در کانال ۴۰ هزار تومان باقی خواهد ماند، اما در سال ۱۴۰۲ می‌تواند به کانال‌های بالاتر هم وارد شود.

ایالات متحده آمریکا در ماه گذشته میلادی چند بانک عراقی را به‌دلیل نگرانی از ارسال ارز به ایران تحریم کرد و همین موضوع باعث افزایش دوباره قیمت دلار در بازار ایران شد.

همچنین آسوشیتدپرس بعدتر از قول برخی مقامات رسمی و بانکی عراق نوشت که آمریکا مکانیسم «حراج دلار» در این کشور را به‌دلیل پولشویی به نفع ایران محدود کرده است.

عبدالله مشکانی، کارشناس بازارهای مالی در ایران، ضمن تأیید تأثیر عملکرد همسایگان ایران، دیگر دلایل مهم‌ رکوردشکنی اخیر قیمت دلار را «تورم» و «نقدینگی» در جامعه عنوان کرده است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا