سینما و تئاترفرهنگی

دختر کارگردان مشهور ایرانی از کانادا اخراج شد!

مهشید آهنگرانی دختر منیژه حکمت کارگردان ایرانی به دلیل سفرهای پیاپی به ایران در آستانه دیپورت شدن از کاناداست.

به گزارش عصرگاه به نقل از روزیاتو؛ مهشید آهنگرانی، دختر منیژه حکمت کارگردان ایرانی و خواهر پگاه آهنگرانی به دلیل تردد به ایران پس از اخذ اقامت کشور کانادا به عنوان پناهنده، شهروندی او از سوی دولت کانادا متوقف شده و در آستانه از دست دادن مجوز اقامت خود در این کشور است.

مهشید آهنگرانی ۲۰ سال پیش در کانادا درخواست پناهندگی داد و سه سال بعد، اقامت دائم این کشور را به دست آورد. وی که از طریق پناهندگی موفق به اخذ اقامت دائم کانادا شده بود، در فاصله سال‌های ۲۰۰٨ تا ۲۰١٩ چندین بار به ایران سفر کرده است.

بهانه‌هایی که دختر کارگردان مشهور برای سفر به ایران عنوان کرده: کار بر روی فیلم‌هایی که «حکومت ایران را مورد انتقاد قرار می‌دهند»، «مراقبت از مادر»، «رسیدگی به بازداشت خواهرش در زندان اوین» و «مصادره اموال و وسایل فیلم‌برداری» است.

تا بیش از سال ۲۰۱۲، پناهندگانی که به کشور مبدأ خود سفر می‌کردند بدون از دست دادن اقامت دائم، از پناهندگی در این کشور محروم می‌شدند، اما دولت محافظه‌کار کانادا در سال ۲۰۱۲ متممی را به این قانون افزود که علاوه بر سلب پناهندگی، اقامت دائم این افراد را هم لغو می‌کند. مهشید آهنگرانی و وکیل او می‌گویند که او به دلیل ناآگاهی از این متمم در این وضعیت قرار دارد.

آژانس خدمات مرزی کانادا نخستین‌بار در سال ۲۰١٩ از مهشید آهنگی توضیح خواسته است. او در آن زمان مطلع شده که تمام سفرهایش طی بیش از یک دهه مورد نظارت آژانس خدمات مرزی کانادا بوده و تحقیقات درباره آن در جریان بوده است.

این فیلم‌ساز ایرانی گفته است در حال حاضر اجازه کار ندارد و از خدمات عمومی مانند مراقبت‌های بهداشتی مورد پوشش دولت محروم است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا