اقتصادیصنعت و تجارت

بستنی ۱۰ روز پس از بهترین دسر دنیا شدن ۱۷۰ هزار تومان شد

بستنی سنتی ایرانی تنها ده روز پس از اینکه به عنوان بهترین دسر سرد دنیا انتخاب شد با افزایش خیره کننده قیمت به کیلیویی ۱۷۰ هزار تومان رسید.

این دسر ایرانی خوشمزه و محبوب با افزایش قیمت شیر و برخی دیگر از اقلام تشکیل دهنده‌اش گران‌تر از همیشه شده و احتمالا با کاهش مصرف روبرو خواهد شد.

معمولا تابستان‌ها پیک مصرف بستنی است و بسیاری از شهروندان گرمای روزهای تابستانی را به خوردن بستنی تحمل پذیر می‌کنند.

بستنی گران‌تر از گوشت مرغ

بستنی ایرانی در حالی به هر کیلو ۱۷۰ هزار تومان رسیده که قیمت هر کیلو گوشت مرغ در بازار در حدود ۹۰ هزار تومان است. یعنی تقریبا نصف قیمت بستنی.

در شرایط حاضر اقتصادی کشور و بالا بودن میزان تورم، به نظر می‌رسد که گرانی این خوراکی خوشمزه سرد، منجر به کاهش قابل توجه مصرفش خواهد شد.

موضع‌گیری رئیس اتحادیه

رئیس اتحادیه آبمیوه، بستنی و کافی شاپ در ایران از افزایش قیمت بستنی به دلیل بالا رفتن قیمت همه مواد اولیه تهیه آن و همزمان کاهش فروش این محصول خبر داد.

 

.محسن مبرا، رئیس اتحادیه آبمیوه، بستنی و کافی شاپ تهران با اشاره به اعلام نرخ جدید بستنی در فروردین ۱۴۰۲، گفت: «قیمت بستنی سنتی زعفرانی ویژه خامه‌ و پسته‌دار و بستنی میوه‌ای ویژه به کیلویی ۱۷۰ هزار تومان رسیده است.»

او با اشاره به این که قیمت شکر، مغز پسته، زعفران، و شیر بعد از فروردین افزایش یافته است، گفت: قیمت مغز پسته بعد از فروردین به بالای یک میلیون تومان رسید و شیر خام هم کیلویی ۱۵ هزار تومان شد.مبرا همچنین «تورم» را عامل اصلی کاهش فروش بستنی دانست که موجب شده است تا سال گذشته خرید بستنی حدود «۲۰ درصد» کاهش یابد.

به گفته این فعال صنفی؛ قیمت‌ها در مناطق مختلف تهران متفاوت است و در شمیرانات به دلیل شرایط مالی مشتریان نرخ‌ها بالاتر تعیین می‌شود، اما در بازار برای اینکه مشتری بیشتری داشته باشند، بستنی را با قیمت مناسب‌تری می فروشند.وی با اشاره تغییرات روزانه قیمت میوه، گفت: صنف آبمیوه و بستنی‌فروشان با تغییرات قیمت میوه آسیب‌ می‌بیند چراکه حداقل قیمت‌هایی که در تابلو این واحدهای صنفی درج می‌شود باید حداقل یک تا ۲ ماه ثابت بماند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا