اقتصادیصنعت و تجارت

ایران در فهرست سیاه اف ای تی اف FATF قرار گرفت

گروه اقدام مالی (FATF) دیگر بار ایران را در فهرست سیاه خود قرار داد. این گروه در نشست اخیر خود اعلام کرد که با توجه به عدم تصویب کنوانسیون های این گروه در تهران، تعلیق اقدامات ایران ملغی شده و ایران به صورت رسمی در فهرست سیاه این گروه قرار گرفت.

پیش از این در بیش از سه سال اخیر تلاش شده بود تا مجلس شورای اسلامی لوایح مربوط به اف ای تی اف را تصویب و آن را به کمک دولت اجرایی کند. اما مخالفان این لوایح معتقد بودند که سازکار اف ای تی اف برای هدف قرار دادن استقلال کشور است.

ایران فرصت داشت تا با مکانیزم تعلیق از ورود به لیست سیاه، پیشگیری کند اما گویا امروز گروه اقدام مالی در نشست خود به ثبت نام ایران در فهرست سیاه رای مثبت داده است.

اف ای تی اف FATF چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی، (به انگلیسی: Financial Action Task Force ) به اختصار اِف‌اِی‌تی‌اِف یا فَت‌اِف (FATF)، همچنین شناخته‌شده در زبان فرانسوی با نام (Groupe d’action financière (GAFI، سازمانی بین‌دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار گروه هفت با نگرش به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی بنیاد شده‌است.

اف‌ای‌تی‌اف همه کشورهای جهان را بر اساس پایبندی به این توصیه‌ها به ٤ دسته استاندارد، در حال پیشرفت، غیرهمکار و لیست سیاه دسته بندی می‌کند.

اف‌ای‌تی‌اف از بین همه کشورهای جهان ٩ کشور را در طی سال‌های اخیر به دلیل عدم پایبندی به استانداردهای جهانی مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم در لیست سیاه قرار داده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا