اجتماعی

افشای ایرانی بودن رئیس جمهور بعدی ترکیه ؟

.امروز رای‌گیری «انتخابات ترکیه»، در خارج از این کشور پایان یافت و ۱۴ می برابر با ۲۴ اردیبهشت قرار است انتخابات «سرنوشت‌ساز» پارلمانی و ریاست‌جمهوری در داخل کشور برگزار شود.

پس از دو دهه حکمرانی «حزب عدالت و توسعه »به رهبری «رجب طیب اردوغان» بر ترکیه، شاید این انتخابات برای مخالفان این شکل حکمرانی جدی‌ترین فرصت «تغییر شرایط» است. شش حزب اصلی مخالفت سیاست‌های دولت اردوغان، در ائتلافی «کمال قلیچدار اوغلو» را به عنوان گزینه مناسب در مقابل اردوغان انتخاب کردند.

قلیچ دار اوغلو کیست؟

این فرد که اصالتی ایرانی دارد طبق پیش بینی ها رئیس جمهور بعدی ترکیه است. البته هنوز نتیجه انتخابات معلوم نیست اما زلزله اخیر ترکیه و وضعیت اقتصادی بد ابن کشور محبوبیت رجب طیب اردوغان را کاهش داده است.

این انتخابات تنها برای شهروندان ترکیه از اهمیت بسیاری برخوردار نیست بلکه کشور‌های همسایه و شهروندان مهاجر و پناهنده به ترکیه نیز این انتخابات را با دقت دنبال می‌کنند.با گسترش موج سرمایه‌گذاری و مهاجرت شهروندان ایران به ترکیه این انتخابات برای آنها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.قلیچدار اوغلو که «علوی» مذهب است و تبار خود را از «خراسان» می‌داند، تمام تمرکز خود را در شعارهای انتخاباتی بر «حقوق بشر، دموکراسی و حکومت قانون» قرار داده است.

قلیچدار اوغلو که رهبری «حزب جمهوری خلق ترکیه» نیز به عهده دارد با گرایش‌های ملی‌گرایانه، سوسیال دمکرات و لائیک در تلاش است با حفظ سنت‌های آتاتورک میزان تنش با همسایگان را به «صفر» برساند. بنیانگذار این حزب «مصطفی کمال آتاترک» معمار «جمهوری ترکیه» یا «ترکیه نوین» است. قلیچدار اوغلو در یکی از اولین نطق‌های خود وعده داد تا اگر پیروز شود «فروش خانه» به خارجی‌ها را ممنوع می‌کند.

او اعلام کرد که در مقابل سیاست اردوغان برای «جذب سرمایه و اهدا شهروندی از طریق خرید ملک» باید به حل مسئله «بحران مسکن» در ترکیه بپردازد و قبل از اینکه مشکل مسکن «مردم ترکیه» را حل کند، حتی «یک خارجی» هم نتواند در ترکیه «خانه بخرد». وی در برابر جمعیت عظیم پناهندگان سوری ساکن ترکیه این باور را طرح می‌کند که:« درصورت انتخاب شدن، بدون زدن لکه نژادپرستی بر پیشانی ملت ترکیه، برادران سوریه‌ای حاضر در ترکیه را حداکثر ظرف یک سال به میهن خودشان خواهم فرستاد»

پایان اردوغان ؟

.اردوغان در این سال‌ها با رویای بازسازی «عثمانی» سعی کرد در مناقشات منطقه نقش فعالی را بازی کند. حضور نیروهای ترکیه در شمال عراق، سوریه و همکاری با آذربایجان در درگیری با ارمنستان در جهت همین سیاست بود اما قلیچدار اوغلو در آخرین وعده انتخاباتی گفت: «در صورت پیروزی در انتخابات قصد دارم تا یک بزرگراه از ترکیه به چین بکشم که قرار است از ترکیه به تبریز، تهران و سپس از کشورهایی مثل ترکمنستان، قزاقستان و ازبکستان عبور کند و به چین برسد.»

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا