اجتماعی

احساسی ترین و عقلانی ترین واکنش چهره ها به مرگ و درگذشت عماد افروغ

واکنشها به مرگ و درگذشت عماد افروغ بسیار گسترده بوده است. چهره های مطرح اصولگرایی و اصلاح طلبی همه به درگذشت این استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی واکنش نشان داده اند. در ادامه این واکنش ها را مرور خواهید کرد.

سید عباس صالحی، وزیر اسبق ارشاد و مدیر روزنامه اطلاعات:  دکتر عماد افروغ خودش بود و شبیه هیچکس نبود. او را که می‌دیدی یاد کلام پیامبر (ص) در مورد ابوذر می‌افتادی: تنها زندگی می‌کند، تنها می‌میرد و تنها محشور می‌شود! به مبانی خود ملتزم و در ابراز آن صریح، آزاده و شجاع بود. خداوند او را با مولایش علی(ع) محشور کند.

محمد فاضلی، جامعه شناس و مشاور سابق وزیر نیرو: دکتر عماد افروغ هم رفت. جامعه‌شناسی صریح بود و شجاعت بیان ایده‌هایش را داشت. شاگردش بودم و دو سه بار مفصل با هم درباره ایران حرف زدیم؛ درباره جامعه‌شناسی شهری، نابرابری، رئالیسم انتقادی بسکار و اندرو سایر، و روح انتقادی از او بسیار آموختم. خدایش بیامرزد و به بازماندگان صبر دهد.

مالک شریعتی، نماینده مردم تهران در مجلس: دکتر عماد افروغ سحرگاه قدر بیست و سوم ماه مبارک رمضان پرکشید. همواره او را یک متفکر تحولخواه و اندیشمند مستقل می شناختم تا چهره ای سیاسی؛ امیدوارم خدماتش به ساحت اندیشه، دستگیرش در آخرت باشد.

حسین انتظامی، روزنامه نگار و مشاور اسبق وزیر فرهنگ و ارشاد: عماد افروغ باسواد بود؛ مطالعات معرفتی فراتر از رشته‌اش داشت؛ هر جا احتمال تأثیر می‌داد، دریغ نمی‌کرد؛ و چندین ویژگی‌ دیگر. اما بارزترین خصلت‌اش صراحت بود؛ این صفت ممتاز در روزگاری که ریا و نفاق و حساب‌گری بر همه ما سایه افکنده است، بس ارجمند و برجسته می‌نماید.

محمد جواد اخوان، مدیر مسئول روزنامه جوان: حدود ۳ ماه پیش بود که همکارانم در  روزنامه جوان با مرحوم دکتر #عماد افروغ گفتگو کردند و در روزنامه منتشر شد‌. گفتگویی خواندنی که در آن هویت ایرانی را واکاوی می‌کرد. خدایش رحمت کناد.

سیدضیا هاشمی، تهیه کننده و فعال فرهنگی: دکتر عماد افروغ مرد آزاده ای بود که آخرتش را به دنیای جماعت سیاست زده گره نزد و راهش را از حاکمیت تظاهر جدا کرد؛ طرف مردم ایستاد و با صدای بلند به نقد دلسوزانه و خیرخواهانه حکمرانی پرداخت. چه دردمندانه گفت:ظاهرا فراموش کرده ایم قرارمان بندگی بود اما خدایی می کنیم. نامت جاودان.

 

 

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا